Yurtdışı Eğitim İçin Kolay Yol!

Yurt Dışı Eğitimde Kolay Yol

Yurtdışında Konaklama

Yurtdışında katılacağınız eğitim programında başarı için rahat edebileceğiniz ve ders çalışabileceğiniz bir konaklamaya ihtiyaç duyacaksınız. Okulunuz size ana dili İngilizce olan bir ailenin yanında ya da eğitim aldığınız okulun yurdunda konaklama seçenekleri sunacaktır.

Aile Yanında Konaklama
Özellikle İngiltere’de eğitim söz konusu olduğunda en sık başvurulan konaklama seçeneği İngilizce konuşan bir aile yanında konaklamadır. Bu konaklama türünde sadece kendinize ait bir odada kalabilir veya başka bir ülkeden bir öğrenciyle aynı odayı paylaşabilirsiniz. Paylaşımlı odalar söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken nokta, Türkçe konuşan bir öğrenciyle oda arkadaşı olmamaktır. Aksi halde, İngilizce değil, bol bol Türkçe pratik yapar ve İngilizcenizi beklenen seviyeye çıkaramazsınız.

Aile yanı konaklamalar sadece İngilizce öğrenmenize katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda içinde yaşadığınız kültürü etraflıca tanımanızda ve bir yabancı ailenin günlük hayatını görmenizde size yardımcı olur.

Okulunuzdan konaklamanız sırasında size aile aracılığıyla çeşitli öğünleri sunmasını isteyebilirsiniz. Her ne kadar yanında kaldığınız ailenin size yemek hazırlamasını istemek ekonomik ve dil pratiği açısından faydalı bir yol olsa da, çoğu Türk öğrenci yabancı yemekleri sev(e)mediğinden, yemeklerini dışarıda yemeyi tercih eder.

Bir aile yanında kalırken, sizden temiz ve o evin kurallarına yak uyduran bir misafir olmanız beklenir. Her ne kadar mutfak ve banyo gibi imkânları kullanma hakkına sahip olsanız da bu yerleri dağınık ve kirli bırakmak hoş olmayacaktır. Ayrıca, ailenin izni olmadan eve arkadaşlarınızı getirmemeye ve eve geç saatte gidecekseniz bunu aileye haber vermeniz gerekir.

Aileye ait bilgisayar, telefon vb araç-gereçleri onların izni olmaksızın kullanmamanızı öneririz. Kaldığınız evde internet erişimi olsun istiyorsanız bunu kayıt sırasında danışmanınıza iletebilirsiniz. Ancak, konaklamanız sırasında bu hizmetten yararlanabilmek için haftalık 5-8 GBP arasında değişen internet erişim ücreti ödemeniz beklenebilir.

Yaz aylarında yurtdışı eğitim programınıza başlayacaksanız, program başlangıç tarihinden birkaç ay önce kaydolmanızda fayda var. Çünkü özellikle Londra gibi şehirlerde, konaklama için kullanılabilecek yerlerin azlığından dolayı pek çok öğrenci iyi bir eğitim programı bulabilse bile, konaklama yeri bulamamaktadır.

Yurtta Konaklama
Eğitim alacağınız okul aile yanı konaklamaya ek olarak size bir öğrenci yurdunda konaklama imkânı da sunuyor olabilir. Kalacağınız yurtta tek kişilik ve paylaşımlı odalar olacaktır. Yurtlar genellikle şehir merkezlerinde ve okullara yakın mesafededir. Özgürlüğüne düşkün ve yetişkin öğrenciler için ideal olan bu konaklama türü hemen hemen bütün üniversiteler ve bazı dil okulları tarafından bir seçenek olarak sunulur.

Yurtta kalıyorsanız çamaşırhane, TV odası, bilgisayar laboratuarı, mutfaklar ve banyo gibi pek çok imkânı diğer öğrencilerle ortak kullanırsınız. Ya da ek ödeme yaparak sadece sizin hizmetinizde olan imkânlara (özel banyo, odada buzdolabı, telefon bağlantısı vb) sahip olabilirsiniz.
Aile yanı konaklamadakine benzer şekilde, yurt türü konaklamalarda da belirli ve değişmez giriş-çıkış saatleri söz konusu değildir.

Web Sitesi Tasarımı ve Yönetim Paneli